Nastávající maminky potřebují zdravý spánek jako sůl. Spí totiž za dva. Spánek v těhotenství může být ale problém, a to hned z několika důvodů. Jak se přesto zdravě a do sytosti vyspat?
Spánek bude v každém trimestru jiný
Spánek se bude během vašeho těhotenství neustále měnit. Vždy ale dbejte na to, aby trval alespoň 8 hodin denně.
1. trimestr
Můžete pociťovat zvýšenou únavu a ospalost. Mohou za to hormony, které chystají organismus na následující měsíce. Spánku a odpočinku se nebraňte, jděte dříve spát a klidně si dopřejte odpolední šlofík.
2. trimestr
Přichází uklidnění. Organismus je připraven, mysl se uklidnila a problémy spojené s posledním trimestrem ještě nezačaly. I když už se bříško zaokrouhluje, můžete spát v jakékoliv poloze.
3. trimestr
Poslední trimestr spánku příliš nepřeje. V noci těžko hledáte polohu, často vstáváte na WC a budí vás pohyby dítěte. Odpočívejte proto kdekoliv a kdykoliv je to možné.
7 tipů, pro lepší spánek v těhotenství
Pokud máte se spánkem problém, vyzkoušejte některý z našich tipů. Možná vám právě ten pomůže usnout. Nezapomeňte na pohyb. Pravidelný pohyb podpoří krevní oběh a pomůže vám od křečí a bolestí zad.
Dodržujte pitný režim
Zvýšený pitný režim je důležitý. V posledním trimestru ale ženy trápí časté nucení na močení. Pijte proto hlavně přes den a s blížícím se večerem pohár s vodou odložte.
Pořiďte si kvalitní matraci a polštář
Starý polštář strčte pod břicho a pořiďte si nový, ergonomický. Vaše matrace si také zaslouží výměnu. Záda dostávají během těhotenství pořádně zabrat a investice do nové matrace se určitě vyplatí.
Teplá sprcha
Večerní rituál v podobě krátkého strečinku a teplé sprchy působí na spánek opravdu blahodárně. Obzvláště v těhotenství, kdy je tělo namáhané více než obvykle.
Knížka
Modré světlo z elektronických zařízení snižuje kvalitu spánku. A v těhotenství to platí dvojnásob. Místo telefonu vezměte raději před spánkem do ruky knihu.
Aromaterapie
K uvolnění pomůže i uklidňující vůně aromaterapie. Zkuste pár kapek esenciálního oleje do aromalampy nebo do lázně. Osvědčený je i šálek heřmánkového čaje.
Odpolední zdřímnutí
Pokud se cítíte unavená a pokud je to možné, nebraňte se spánku ani v průběhu dne. Nejvíce osvěžující je krátké zdřímnutí (okolo 30 minut), které nenaruší večerní usínání.