Nejlepší polohy při spánku
Věděli jste, že poloha při spánku má velký vliv nejen na samotný spánek, ale i na vaše zdraví? Kvalitu spánku ovlivňuje několik faktorů. Osvětlení, zvuky, teplota, matrace… O tom, jak si vybrat dobrou matraci, jsme psali v tomto článku. Nyní se podíváme na to, jak náš spánek ovlivňují konkrétní polohy.
Základní polohy spánku
I když v noci svou polohu neustále měníme, každý z nás má tu nejoblíbenější, která je pro nás jedinečná a strávíme v ní nejvíce času. Všechny polohy si můžeme shrnout do tří základních, které si popíšeme podrobněji.
Na zádech
Podle většiny odborníků je právě poloha na zádech nejideálnější. Pomáhá předcházet bolestem zad, a pokud vás již tyto bolesti trápí, dokáže je zmírnit a vyspíte se lépe. Stejně si pomůžete i při bolesti v bocích nebo ztuhlém krku.
Dalším benefitem je, že na zádech vás během noci nebude trápit pálení žáhy. Zajistíte tak totiž to, aby se hlava nacházela na vyšší úrovni než žaludek.
Neméně důležitým faktem je, že tato poloha vám dopomůže k hezčí pleti a pevnějším prsům, které nebudou během spánku zbytečně namáhané.
Jedinou nevýhodou spánku na zádech je, že pokud patříte mezi lidi, které trápí chrápání, může to váš problém ještě zintenzivnit.
Na boku
Pokud při spánku na boku použijete kvalitní polštář, docílíte podobně pozitivní účinky, jako když spíte na zádech. Poloha na boku je vhodná i pro těhotné ženy a při letních vedrech, kdy pomáhá ochlazovat tělo.
A pokud přemýšlíte nad tím, která strana je ta pravá, tak se dá obecně říct, že spánek na levé straně je lepší. Hlavně kvůli prokrvení a lepší poloze některých orgánů.
Při spánku na boku ale ztrácíte "zkrášlovací" výhody polohy na zádech. Znamená to i vyšší riziko vrásek, které je způsobeno přitlačením pleti o polštář.
Pokud spíte s rukou pod hlavou, může se stát, že vám během spánku znecitliví rameno.
Na břiše
Pokud zvyknete spát na břiše, možná vás trochu zklameme. Tato poloha má totiž více nevýhod než výhod.
Mezi výhody můžeme zařadit zmírňování chrápání a některých případů spánkové apnoe.
Nevýhod si můžeme uvést hned několik. Páteř se v tomto případě může nepřirozeně křivit a to vede k bolestem zad zejména ve spodní části.
Pokud celou noc spíte na břiše, namáháte i svůj krk, protože máte hlavu celou dobu otočenou na jednu stranu. Navíc dochází k tlaku na různé klouby, který se také může projevit nepříjemnými pocity nebo bolestí.
A v jaké poloze spíte nejraději vy? Napište nám do komentáře na Facebooku!