- Kvalitní spánek je základem vitality a energie
- Spánkem trávíme 1/3 života
- Ložnice je nejpoužívanější místnost
- Postel je nejpoužívanější nábytek v bytě
To všechno jsou důvody, proč se investice do kvalitního spánku vždy vyplatí. Vybavení pro spánek tak může mít v celkovém důsledku značný vliv na zdraví, pohodu a celkovou kvalitu života.
Kvalitní matrace
Výběr matrace je alfou a omegou kvalitního spánku. Průměrná třetina dne strávená na matraci navíc výrazně ovlivňuje dvě zbývající třetiny. Obecně platí, že dobrý spánek má pozitivní vliv na produktivitu, náladu, pozornost, zvládání stresu a dokonce i vzhled.
Někdo nedá dopustit na klasickou pěnovou matraci, někdo na taštičkovou a někdo si zase oblíbil matraci s paměťovou pěnou. V každém případě je důležité dbát na kvalitu. U nekvalitní levné matrace může snadno dojít k proležení, celkovému zkrácení životnosti a k negativnímu vlivu na zdraví a spánek.
Z těchto důvodů se vyplatí zvážit vyšší matraci, která je zpravidla komfortnější, lépe se z ní vstává a tolik nehrozí proležení.
Matrace by také měla být vyrobena z kvalitních materiálů. Nicméně na první pohled bohužel není kvalita použitých materiálů vidět, proto je důležité sledovat určité aspekty, které o kvalitě mohou napovědět. Jedním takovým aspektem jsou například použitá lepidla. Ta by měla být nejlépe ekologická a rozpustná ve vodě. Neekologická lepidla jsou totiž většinou škodlivá a matrace tak může obsahovat terpentýn, toluen, isokyanáty a další chemická rozpouštědla.
Stojí za to sáhnout také po matraci s ošetřením proti mikroorganismům. Během spánku totiž člověk může vypotit až 1,5 litru tekutin. Pot a vlhkost pak vytvářejí ideální prostředí pro množení bakterií, plísní, hub a roztočů.
Důležité jsou také tzv. anatomické zóny, které udržují tělo během spánku ve správné poloze. Pokud matrace anatomické zóny vůbec nemá a je navíc příliš měkká, velmi rychle dochází k proležení v místech, kde je na matraci vyvíjen největší tlak. Spánek na takto proleželé matraci je velmi nekomfortní i nezdravý. Matrace se 7 anatomickými zónami by měla stačit všem, tedy i osobám s problémy s pohybovým ústrojím.
Bytelná postel
Spát na posteli, která s vámi při převalování cestuje rozhodně není to pravé ořechové. Velmi nepříjemné může být i její vrzání, případně prohýbaní rámu. Proto je vhodné investovat do kvalitní bytelné postele, například z tvrdého dřeva. Sledovat je důležité i materiál částí, které nejsou vidět. Na celomasivní posteli se nemusíte bát hýbat a libovolně na ni dosedávat. Poctivá postel z tvrdého masivu navíc vydrží i celý život.
Dbejte i na výběr rozměru
Určitě není dobré kupovat postel bez zjištění přesných rozměrů. Ačkoliv se může zdát, že velikost bude vždy stačit, mezi velikostmi jsou velké rozdíly. U vyšších osob určitě stojí za to, hledat nadstandardně dlouhou postel. Obecně platí, že postel by měla být alespoň o 20 cm delší než je výška osoby. Při vstávání a ulehávání potěší také dostatečná výška.
Lamelové rošty
Kvalitní rošť by měl mít alespoň 28 lamel, aby mělo tělo a matrace dostatečnou podporu a rošť se dokázal zároveň náležitě přizpůsobit. Pružný lamelový rošt navíc výrazně prodlužuje životnost matrace. V konečném součtu je tak kvalitní rošt podmínkou pro zdravý spánek a svou pružností tak šetří tělo i matraci.
Zbytečná obava z prasknutí
Jsou lidé, kteří se lamelovým roštům vyhýbají, protože jim v minulosti lamely praskly. Nicméně k takovým nehodám dnes již téměř nedochází. Dříve se tak stávalo z důvodu používání nižších a měkčích matrací. Při použití vysoké matrace (od 16 cm) prasknutí lamel téměř nehrozí.
Postele bez roštu
Starší postele mají někdy místo roštu pevnou desku. Takové řešení je však nevhodné. Matrace totiž musí být provětrávána, aby se v ní netvořily bakterie a další nežádoucí mikroorganismy. Deska také nezaručí optimální podporu těla a zkracuje životnost matrace.
Přikrývka a polštář
Dosažení kvalitního spánku může bránit i nevhodně zvolená přikrývka nebo polštář. Stojí tak za to vyzkoušet anatomický polštář z paměťové pěny nebo sáhnout po jiné přikrývce, například s lepšími termoregulačními vlastnostmi.