Výběr nábytku může být příjemnou, ale zároveň náročnou činností, při které nakupující musí zvážit mnoho faktorů zároveň. Na první pohled hraje roli cena, design, rozměry a praktické využití. Často dokonce přesně v tomto pořadí. Neméně důležitou vlastností je ale materiál, ze kterého je nábytek vyroben. A to zejména v případě, že očekáváme, že nábytek něco a nějaký ten čas vydrží.
Vyžadujeme-li, aby s námi byl nábytek po mnoho let a opravdu dobře sloužil, nejlepší variantou je sáhnout po nábytku z poctivého a klasického masivu. Tedy zkrátka ze dřeva a nejlépe tvrdého.
Ostatní varianty, jako dřevotříska nebo dýha, s sebou nesou samozřejmě také nějaké výhody, je však třeba mít na paměti, že se jedná o zpravidla levnější varianty vykoupené kvalitou a odolností.
Výdrž, pevnost a odolnost masivu
Přidaná hodnota masivu plyne již z jeho samotného názvu. Masivní nábytek vyniká svou bytelností a kvalitní zpracování dokáže využít ty nejlepší vlastnosti dřeva. U dřevotřísky je nutné vždy počítat s menší výdrží materiálu a pevností spojovaných částí. Hustota dřevotřísky je totiž výrazně nižší než hustota dřeva. Nábytek z dřevotřísky se tak po nějakém čase a zejména po jeho přesouvání může začít například viklat. Tento faktor je potřeba zdůraznit zejména v případě často používaného a namáhaného nábytku, jakým je postel.
Stěhování nábytku s sebou vždy přináší riziko jeho poškození. V případě nábytku z masivu je však riziko nejnižší. Dřevo je zkrátka výrazně odolnější než dřevotříska. Část nábytku z dřevotřísky lze při neopatrné manipulaci dokonce zlomit. Podobné je to v případě poškrábání. Zatímco u dřevotřísky jsou případné škrábance neopravitelné a je nutné s nimi počítat navždy, u masivu lze škrábance opravit. U olejovaného masivu je případná oprava opravdu banální. Postačí opětovné přetření olejem. V horším případě, zbrousení jemným brusným papírem a následné naolejování.
Rizika stěhování si uvědomujeme, a proto si u nás můžete opravnou sadu se vším potřebným zakoupit.
V případě dýhovaného nábytku jsou vlastnosti nábytku podobné dřevotřísce. Dýha sice dokáže dát designu nábytku dřevěný punc, rizika poškození, menší výdrž a bytelnost však stále zůstávají.
Mokro a vlhko
Mokro a vlhko neprospívají žádnému nábytku. Masivní nábytek z tvrdého dřeva je však i v tomto ohledu vítězem. Spojení vlhka a mokra s dřevotřískou a dýhou opravdu nejde dohromady a dopadá zpravidla nabobtnáním a nevratným poškozením. Klasické dřevo dokáže vlhku a mokru zpravidla vzdorně odolávat. Tvrdé dřevo ještě lépe.
Dřevotříska po kontaktu s vodou
Masiv je ekologický
Masivní dřevo je materiál, který splňuje nejvyšší kritéria pro zdravý domov. Jedná se totiž o obnovitelný a nejekologičtější materiál. V naší dílně navíc používáme české dřevo, které k nám nemusí cestovat stovky kilometrů daleko.
Na rozdíl od dřevotřísky, klasické dřevo neobsahuje žádné nežádoucí rakovinotvorné látky. Neuvolňují se z něj například nebezpečné formaldehydy. Je tak vhodné i pro děti a alergiky.
Cena
Ačkoliv jsou počáteční náklady na nábytek z masivu vyšší, díky jeho dlouhé životnosti není nutné nábytek nahrazovat jiným tak často, jako u jiných materiálů. Dlouhodobě tak sázka na poctivý masiv dává smysl i z hlediska ceny.