Většina z nás spí každý den průměrně 8 hodin. Zamysleli jste se někdy nad tím, co se s naším tělem během spánku vlastně děje? Zatímco každý večer ztratíme vědomí, probíhají v nás tisíce různých procesů. Několik z těchto procesů se vám pokusíme poodhalit.
Tělo regeneruje
Během spánku v těle převažují anabolické procesy nad katabolickými.
Ve výsledku to vypadá tak, že tělo si doplňuje energetické zásoby a syntetizuje potřebné bílkoviny. Zároveň se zlepšuje hojení ran, regenerují se svaly a imunitní systém začne pracovat ve vyšších obrátkách.
Fyziologické procesy se zpomalí
Zdá se vám, že spánek ubíhá strašně rychle? Naše tělo ale právě během spánku zpomalí.
Zmenší se počet nádechů za minutu, krevní tlak klesne, tepová frekvence se sníží. Normální srdeční tep dospělého člověka v klidu je 60-100 úderů za minutu, ale během spánku se tepová frekvence sníží na 40-50 úderů za minutu.
Hormony se starají o naše pohodlí
Naše tělo řídí hormony a jinak tomu není ani během spánku.
Když spíte, v žilách vám koluje méně adrenalinu. Zvyšuje se hladina růstového hormonu, který pomáhá při regeneraci tkáně.
Zároveň nám hormony během spánku snižují chuť k jídlu a hormon adiuretin se postará o to, abychom nemuseli chodit každou chvíli na záchod.
Mozek třídí a zpracovává informace
Pokud máte na další den těžkou zkoušku, měli byste se místo nočního učení raději pořádně vyspat. Během spánku se totiž třídí a ukládají informace, které jsme během dne přijali.
Pokud se dostatečně nevyspíme budeme si pamatovat méně věcí v a menší kvalitě jako v případě, že bychom se vyspali optimálně.
U dětí se vytvářejí nervová spojení
Spánek má největší význam pro novorozence a děti. Lidé se na svět rodí s velmi málo rozvinutou nervovou soustavou. Ta musí postupně dozrát. A to se děje právě během spánku. I proto stráví novorozenci až 18 hodin denně právě spánkem.