Každý večer si s únavou leháme do postele a přes noc se nám zázračně "dobijí baterky". Zamysleli jste se někdy nad tím, co se vlastně během spánku s naším tělem děje?
Zpomalení
Během spánku nám klesne krevní tlak a dýchání i tep se zpomalí. Tepová frekvence se může ze svých obvyklých hodnot snížit až na polovinu.
Regenerace
Aby se svaly stihli zregenerovat a vyléčit z drobných zranění, zvýší se během spánku jejich prokrvení až o 40 %.
Svaly jsou zároveň v určitých fázích spánku zcela paralyzované. Tato paralýza nám brání v tom, abychom si během spánku způsobily nějaké zranění.
Během spánku se zároveň zvyšuje aktivita lymfatického systému, který z těla odvádí škodlivé látky.
Celkově mají všechny buňky v těle čas na regeneraci a obnovu. Do krve se vyplavuje růstový hormon, který pomáhá obnovovat starou tkáň a vytvářet novou. To se mimo jiné projevuje i na kvalitě pleti. Lidé, kteří spí méně, mají více vrásek a vypadají starší.
Zpracovávání informací
V určité fázi spánku začne mozek zpracovávat všechny informace z předchozího dne. Dalo by se říct, že si takto třídí myšlenky a zaznamenává je do paměti. Proto se například před náročnou zkouškou ve škole doporučuje kvalitní spánek.
Sny
Náš spánek probíhá v cyklech, z nichž má každý asi 1,5 hodiny. Zjistili to vědci, kteří během spánku měřili elektrickou aktivitu mozku přístrojem EEG.
Během každého cyklu se objeví fáze, kdy je náš mozek zvlášť aktivní, přestože tělo a jeho funkce jsou v hlubokém klidu. Navenek se to projevuje jen tím, že vidíme, jak se spícímu člověku pod zavřenými víčky rychle pohybují oči. Tato fáze se proto nazývá REM (z anglického rapid eye movement). A právě toto je fáze, kdy se nám zdají ty nejintenzivnější sny. Pokud spícího člověka vzbudíme v této REM fázi, téměř vždy si vzpomene na sen, který právě probíhal.